Zawarłeś umowę wdrożenia systemu informatycznego, a Twój kontrahent nie współpracuje i umowa nie precyzuje zakresu współdziałania stron? Zwróć uwagę na art. 640 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli do wykonania dzieła potrzebne jest współdziałanie zamawiającego, a tego współdziałania brak, przyjmujący zamówienie może wyznaczyć zamawiającemu odpowiedni termin z zagrożeniem, iż po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu będzie uprawniony do odstąpienia od umowy.
Warto określić w umowie jakie obowiązki ma dostawca (przyjmujący zamówienie) i jakie obowiązki ma zamawiający. W przypadku nieokreślenia obowiązków stron istnieje ryzyko żądań jednej ze stron umowy wobec drugiej wykonania określonego działania, do którego druga strona nie czuje się zobowiązana.
Doradzając naszym klientom najczęściej spotykamy się z co najmniej z dwiema sytuacjami tj.:
- zamawiający np. na skutek zaangażowania w inne projekty lub na skutek braku personelu nie współpracuje z dostawcą np. nie odpowiada na maile, nie odbiera tel. itp. Wówczas dostawca zaczyna mieć problem z dokończeniem realizacji projektu, podczas gdy inne zamówienia czekają na ich realizację. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść wyżej wskazany art. 640 kc – możliwość odstąpienia od umowy przez dostawcę i wyjścia z projektu
- dla dostawcy projekt przestaje być opłacalny więc zaczyna prosić zamawiającego o dostarczanie szeregu informacji, dokumentów, najczęściej w dość krótkim terminie. Często zamawiający albo w ogóle nie jest w stanie spełnić żądań dostawcy albo nie jest ich w stanie spełnić w określonym przez dostawcę terminie. Wówczas dostawca powołując się na art. 640 kc odstępuje od umowy, co najczęściej tworzy liczne problemy po stronie zamawiającego.
Należy pamiętać, że przesłankami odstąpienia od umowy przez dostawcę są:
- brak współdziałania ze strony zamawiającego, potrzebnego do wykonania umowy
- wyznaczenie zamawiającemu odpowiedniego terminu z zagrożeniem odstąpienia
- bezskuteczny upływ terminu