Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych oraz umowa licencyjna wyłączna wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności (art. 53 i art. 67 ust. 5 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).
Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych/umowa licencyjna powinny określać, w jakim momencie następuje przejście autorskich praw majątkowych/udzielenie licencji.
Często wykonawcy proponują przejście autorskich praw majątkowych/udzielenie licencji z dniem zapłaty wynagrodzenia określonego w umowie. Czy takie postanowienie jest korzystne dla zamawiającego? Nie zawsze, bo jeżeli zamawiający nie zapłaci wykonawcy wynagrodzenia określonego w umowie np. potrąci z tego wynagrodzenia kary umowne, wówczas może się okazać, że nie doszło do przeniesienia autorskich praw majątkowych/udzielenia licencji.
Warto też zwrócić uwagę, że czasem zamawiający korzystają z utworów jeszcze przed przeniesieniem autorskich praw majątkowych/udzieleniem licencji np. w trakcie testów. Wówczas kwestie prawno-autorskie też powinny być uregulowane w umowie aby korzystanie z utworów było legalne.
Jeżeli nie określimy w umowie momentu przeniesienia autorskich praw majątkowych, wówczas z pomocą przyjdzie nam art. 64 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych tj. umowa zobowiązująca do przeniesienia autorskich praw majątkowych przenosi na nabywcę, z chwilą przyjęcia utworu, prawo do wyłącznego korzystania z utworu na określonym w umowie polu eksploatacji, chyba że postanowiono w niej inaczej.